Uwaga! Druk nieaktualnyAktualny druk: UPL-1P (1) (od III 2018 r.) Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej w formie pisemnej
PdPD (archiwalny) Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych

PdPD (archiwalny) Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych

0.0(0)
1121
Wersja: 10.05.2012
Obowiązywał od 10.05.2012 do 31.12.2015

Do czego stosuje się PdPD

Deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym. Oznacza to, że niezbędne jest posiadanie co najmniej zdolności do czynności prawnej, by podpisać deklarację za inna osobę. Nie jest natomiast konieczne, by deklarację złożył doradca podatkowy lub inny profesjonalny zastępca procesowy.

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa podatnik, płatnik lub inkasent składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników.

Jeżeli przepisy prawa podatkowego wymagają podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby. Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika, płatnika lub inkasenta z obowiązku podpisania deklaracji.

W przypadku pełnomocnictwa elektronicznego do podpisywania deklaracji podatkowych nie jest pobierana opłata skarbowa (stosuje się zwolnienie z tej opłaty). W przypadku innego niż elektroniczne opłata od pełnomocnictwa wynosi 17 zł.

Podstawa prawna

art. 80a § 1, § 2 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity: Dz.U.2012, poz. 749)

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do DOC
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.