WoZNPD
WoZNPD Wniosek o zaliczenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych, wykazanej w deklaracji PIT, na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych
Do czego stosuje się WoZNPD
Za nadpłatę uważa się m.in. kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. W przypadku podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego.
Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a (decyzja co do odsetek za zwłokę), oraz bieżących zobowiązań podatkowych. W razie braku zaległości i bieżących zobowiązań nadpłaty podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (11,6 zł), podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych. W razie ich braku zalicza się - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot. Zatem w ich przypadku trzeba złożyć wniosek o zwrot, a nie o zaliczenie na poczet przyszłych zobowiązań.
Co ważne, zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem powstania nadpłaty, czyli w dniu złożenia deklaracji rocznej. Natomiast zwrot nadpłaty następuje w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji. Termin ten może być wydłużony w przypadku złożenia zeznania korygującego oraz dokonania korekty w postępowaniu sprawdzającym, gdy podatnik może wnieść sprzeciw w stosunku do korekty deklaracji przedstawionej mu przez organ podatkowy.
Podstawa prawna
Art. 76 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012, poz. 749).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
WoZNPD
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.