UDS
UDS Umowa darowizny samochodu
Do czego stosuje się UDS
Podstawą darowizny samochodu jest umowa jednostronnie zobowiązująca, zgodnie z którą darczyńca rozporządza na rzecz obdarowanego samochodem kosztem swojego majątku. W praktyce darowizna opodatkowana jest podatkiem od spadków i darowizn, niemniej istnieje duża ilość wyjątków, które pozwalają zwolnić czynność w kręgu najbliższej rodziny z tego podatku.
Może się zdarzyć, że oprócz podatku od spadków i darowizn czynność pod tytułem darmym pozostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT). Zdarzy się tak, gdy darowizny dokonuje przedsiębiorca, który przekazuje majątek, z tytułu nabycia którego posiadał prawo odliczenia podatku od towarów i usług. Do końca 2013 r. w przypadku częściowego prawa odliczenia VAT od nabycia samochodu, darowizna nie spowoduje obowiązku naliczenia podatku podobnie jak i darowizna majątku, przy którego nabyciu nie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT.
Inną sytuacją, w przypadku której przedsiębiorcy powinni przemyśleć darowiznę samochodu stanowiącego majątek przedsiębiorstwa, lecz nie będący środkiem trwałym, jest konieczność skorygowania wcześniej rozliczonych z tytułu nabycia kosztów uzyskania przychodów. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w przypadku, gdy wartość samochodu została jednorazowo zaliczona do kosztów podatkowych jako wyposażenie. Niektóre organy podatkowe zauważają, że rozporządzanie prywatnie składnikiem majątku przez przedsiębiorcę lub inne osoby powoduje obowiązek skorygowania rozliczonych wcześniej kosztów. Darowizna nie powoduje bowiem po stronie przedsiębiorcy powstania przychodu, a w dacie jego zakupu spowodowała powstanie kosztu podatkowego.
Poradnik na e-pity.pl: podatek od darowizny a PIT
Podstawa prawna
Art. 888 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.).
Nota prawna
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.
Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.
UDS
Zostań resellerem fillup
Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.