RACH(Konc) Rachunek końcowy (do sprzedaży bez VAT) 10 pozycji

RACH(Konc) Rachunek końcowy (do sprzedaży bez VAT) 10 pozycji

5.0(1)
2569
Wersja: 12.10.2015
Obowiązuje od 12.10.2015

Do czego stosuje się RACH(Konc)

W przypadku, gdy podatnik zwolniony z VAT zdecydował się potwierdzać rachunkami otrzymanie zaliczki lub zaliczek na poczet świadczenia usługi lub dostawy towarów, wówczas po dokonaniu czynności powinien wystawić również rachunek końcowy.

Rachunek taki powinien zawierać co najmniej:

  • datę wystawienia,
  • numer kolejny,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, 
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • kwotę należności ogółem.

W dokumencie wystawianym po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi sumę wartości towarów lub usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty. Rachunek końcowy powinien również zawierać numery rachunków wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. W przypadku gdy wystawiono więcej niż jeden rachunek  dokumentujący otrzymanie części zapłaty, a rachunki te obejmują łącznie całą zapłatę, ostatni z tych rachunków powinien zawierać również numery poprzednich rachunków.

Ze względu na fakt, że rachunek zaliczkowy i końcowy wystawia podatnik zwolniony z VAT do wartości sprzedaży 150.000 zł, należy stwierdzić, że samo otrzymanie zaliczki (zadatku, raty, przedpłaty) na poczet sprzedaży nie wpływa u podatnika zwolnionego z VAT na przekroczenie przez niego wartości limitu 150.000 zł sprzedaży, a zatem nie spowoduje u niego utraty prawa do zwolnienia z VAT. Dopiero sprzedaż (np. dostawa, świadczenie usługi) musi zostać wprowadzona do ewidencji i wpłynie na limit. A zatem dopiero moment dostawy towarów lub świadczenia usługi, który może być zbieżny z datą wystawienia rachunku końcowego, wpływać będzie na wartość limitu zwolnienia z VAT.

Podstawa prawna

Art. 106 f ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004, nr 177, poz. 1054); Par. 3 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485).

Nota prawna

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji.

Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Płatny
ePUAP
Eksport do XML
Eksport do PDF

Zostań resellerem fillup

Dołącz do programu resellerskiego i zostań specjalistą od przyjaznych formularzy, e-deklaracji i e-administracji, ponieważ fillup to formalności wypełnione.